Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Co warto wiedzieć przed wybudowaniem domów bliźniaków?

Dwa domy jednorodzinne połączone ze sobą wspólną ścianą – o czym mowa? Oczywiście o bliźniaku! Dziś opowiemy nieco więcej na temat domów w zabudowie bliźniaczej. Jakie pozwolenia są potrzebne do budowy budynku w zabudowie bliźniaczej? Co wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu działki pod budowę takiego domu i jak wygląda kwestia montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu domu bliźniaczego? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w niniejszym artykule. Jeżeli więc przymierzasz się do budowy domu w zabudowie bliźniaczej, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Wybór lokalizacji pod dom zabudowie bliźniaczej
  2. Pozwolenia na budowę bliźniaka
  3. Przygotowanie projektu pod dom w zabudowie bliźniaczej
  4. Kto odpowiada za zawieranie umów z firmą budowlaną?
  5. Bliźniak – dobór systemu ogrzewania
  6. Instalacja fotowoltaiczna w zabudowie bliźniaczej

Wybór lokalizacji pod dom zabudowie bliźniaczej

Dom bliźniak łączy w sobie zaletę domu w zabudowie szeregowej i domu wolnostojącego – w zgodzie z polskim prawem budowlanym tego rodzaju obiekt traktowany jest nie jak jeden a jak dwa budynki. Dlatego przy poszukiwaniu działki pod budowę takiego obiektu należy ją później podzielić własnościowo pomiędzy inwestorów. Domy bliźniacze można również wznieść na dwóch, przylegających do siebie działkach. Przy wyborze działki należy również uwzględnić:

  • dojścia do drzwi wejściowych obu części budynku,
  • drogi dojazdowe do garaży (o ile planujemy ich budowę),
  • założenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (indywidualne dla danego terenu),
  • odstępy budynku od ogrodzenia – w zgodzie z prawem budowlanym należy zachować 3-metrowy odstęp pomiędzy ścianami bez okien i drzwi a ogrodzeniem oraz 4- metrowy odstęp między ścianami z oknami lub drzwiami a ogrodzeniem,
  • ustalić z drugim inwestorem lokalizację ewentualnych stref wspólnych (na przykład wspólny trawnik, plac zabaw czy siłownia ogrodowa).

Pozwolenia na budowę bliźniaka

W zgodzie z polskim prawem inwestor, aby musi uzyskać pozwolenie na budowę, aby wznieść budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy większej niż 70 metrów kwadratowych. Takie pozwolenie jest wydawane w odpowiedniej dla danej działki jednostce administracyjnej (na przykład Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta). Mianem inwestora określa się właściciela planowanego obiektu – niezależnie od tego czy jest to osoba prywatna, czy deweloper. W przypadku obiektów o mniejszym metrażu możliwe jest rozpoczęcie budowy bez ubiegania się o pozwolenie, jednak po ówczesnym złożeniu zgłoszenia na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych. Okres 30 dni to czas, w którym jednostka administracyjna może zgłosić sprzeciw dla rozpoczęcia budowy. Aby uniknąć takich komplikacji, najlepiej zadbać o jakościowy projekt budowlany i sprawdzić jego zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Przygotowanie projektu pod dom w zabudowie bliźniaczej

Wymarzony dom może mieć różną formę – ktoś marzy o wolnostojącym domu piętrowym, ktoś inny o parterówce a jeszcze ktoś inny o domu łączonym takim jak szeregowce czy właśnie bliźniaki. Projekty takich domów znajdziesz na naszej stronie – każdy z nich możemy zmodyfikować i w pełni dopasować do Twoich potrzeb!

Kto odpowiada za zawieranie umów z firmą budowlaną?

Kto odpowiada za zawieranie umów z firmą budowlaną odpowiedzialną za budowę domu bliźniaczego? Oczywiście inwestor – inwestorem może być zarówno deweloper, jak i osoba prywatna. To również ta osoba będzie miała decydujące zdanie w kwestii doboru materiałów budowlanych, koloru elewacji czy rozwiązywania jakichkolwiek niejasności związanych z projektem. Jak wiadomo, nie każda osoba planująca budowę własnego domu posiada w tej kwestii specjalistyczną wiedzę. Warto więc zadbać o merytoryczne wsparcie i postawić na fachowców z wieloletnim doświadczeniem – zawsze wybieraj sprawdzone ekipy budowlane i renomowanych architektów. Projektowanie domów jest specjalnością naszego biura projektowego. W każdym naszym projekcie znajdziesz szczegółową rozpiskę sugerowanych materiałów, a nasi pracownicy są do państwa dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań.

Bliźniak – dobór systemu ogrzewania

Czym najlepiej ogrzewać dom w zabudowie bliźniaczej? Na początku zwróćmy uwagę kilka ważnych kwestii:

  • bliźniak jest traktowany jako dwa osobne jednorodzinne budynki mieszkalne w zabudowie bliźniaczej (każdy musi mieć więc osobne przyłącza wody, prądu czy gazu),
  • w obu częściach bliźniaka można zastosować różne systemy ogrzewania,
  • ze względu na to, oba lokale mieszkalne bliźniaka przylegają do siebie ścianą, to taki obiekt jest łatwiej ogrzać niż dom wolnostojący.

Ok, a który rodzaj ogrzewania sprawdzi się najlepiej w bliźniaku? To już zależy od preferencji inwestora. W domach o tego rodzaju zabudowie można zastosować dokładnie te same systemy ogrzewania, co w domu wolnostojącym. Z naszej strony sugerujemy nowoczesne i wydajne systemy grzewcze bazujące na gruntowej bądź powietrznej pompie ciepła. Tego rodzaju urządzenie zostało stworzone z myślą o niskotemperaturowych emiterach ciepła – czyli ogrzewaniu podłogowym, matach kapilarnych czy nowoczesnych grzejnikach niskotemperaturowych. A czym zasilić pompę ciepła? To proste – najlepiej tanią energią elektryczną pochodzącą z instalacji PV.

Instalacja fotowoltaiczna w zabudowie bliźniaczej

Jak wygląda kwestia montażu instalacji fotowoltaicznej w domu o zabudowie bliźniaczej? To proste – jak już wspomnieliśmy, prawnie bliźniak jest traktowany jako dwa osobne domy. Dlatego jeżeli posiadacz danej części postanowi zamontować instalację PV na dachu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizował ten projekt. Projektowanie nowoczesnych domów z nowoczesnymi ekologicznymi (i ekonomicznymi) systemami ogrzewania i generowania energii elektrycznej to coś, co lubimy najbardziej – chętnie zaprojektujemy taki dom specjalnie dla Ciebie!

UARCHITEKTA
Wróć do listy porad