Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Przeprowadzenie adaptacji strychu na mieszkanie jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Zaadaptowany strych może sprawdzić się jako miejsce do zamieszkania dla dzieci lub wnuków, ale też może być przeznaczony na sprzedaż. Jak odbywają się prace adaptacyjne krok po kroku? Wyjaśniamy!

Kiedy możliwa jest adaptacja strychu na mieszkanie?

Przystosowanie strychu tak, aby można było urządzić na nim mieszkanie, nie zawsze jest możliwe. Kiedy adaptacja jest dopuszczalna, a kiedy nie?

Najlepiej, aby nowoczesny projekt domu przewidywał przeprowadzenie adaptacji strychu. Dzięki temu prace mogą przebiegać szybciej i łatwiej, ponieważ budynek jest już przystosowany do prac adaptacyjnych na dalszym etapie. W takim przypadku wystarczy wykończenie wnętrz.

Gdy natomiast poddasze nie było przygotowane do wcześniejszej adaptacji, konieczne będzie wykonanie szeregu prac. Wymagany będzie między innymi nowy projekt domu uwzględniający wprowadzane zmiany, a także pozwolenie na budowę przy daleko idących zmianach konstrukcyjnych lub zgłoszenie budowy przy zmianach, które nie będą ingerować w konstrukcję budynku.

W przypadku budynków wielorodzinnych adaptacja poddasza na mieszkanie będzie wymagała również zgody innych współwłaścicieli nieruchomości. Należy wtedy również poinformować urząd o stworzeniu nowej powierzchni użytkowej, od której trzeba będzie odprowadzać podatek od nieruchomości.

Jaką wysokość może mieć mieszkanie na poddaszu?

Aby mieszkanie na poddaszu było wygodne w użytkowaniu, powinno mieć ono odpowiednią wysokość.

Zaleca się, aby wynosiła ona minimum 220 cm, co pozwoli na bezproblemowe korzystanie z pomieszczeń. Plusem będą wysokie ściany kolankowe, które umożliwią łatwe zaadaptowanie przestrzeni pod dachem.

Pamiętajmy o tym, że jeśli poddasze nie ma jeszcze wykonanej podłogi, zmniejszy ona wysokość pomieszczenia, zwykle o około 20 cm.

Jak przeprowadzić adaptację strychu na mieszkanie?

Przeprowadzenie adaptacji strychu na osobne mieszkanie będzie wymagało przejścia szeregu czynności. Zaliczane są do nich:

1. Ocena stanu technicznego poddasza
Na początku konieczne jest dokonanie oceny, czy poddasze nadaje się do adaptacji, a także określenie, jakie prace należy wykonać, by doprowadzić przestrzeń do odpowiedniego stanu technicznego.

Szczególną uwagę należy poświęcić ocenie stanu technicznego dachu, w tym więźby dachowej. Może być ona zniszczona przez szkodniki, co będzie wymagało jej miejscowej naprawy i zabezpieczenia.

Trzeba też zwrócić uwagę na izolację przeciwwilgociową oraz termiczną dachu. Często nie ma ich w starszych budynkach i wymagają one wykonania na nowo.

Ponadto duże znaczenie ma stan stropu, który powinien mieć właściwą nośność oraz nie powinien mieć uszkodzeń, takich jak pęknięcia.

2. Podniesienie ściany kolankowej
Jeśli ściana kolankowa na dachu jest niska, rekomendowane jest jej podniesienie do wysokości co najmniej 100 cm, optymalnie 150 cm. W ten sposób można swobodniej poruszać się po poddaszu. Trzeba jednak pamiętać, że prace tego typu wymagają demontażu dachu i są kosztowne.

3. Wykonanie prac dekarskich
Jeśli dach jest starszy, niedocieplony, uszkodzony, niezbędne będą prace dekarskie, w tym zmiana krokwi, pokryć dachowych i wykonanie docieplenia, na przykład z wełny mineralnej. Następnie dach od wewnątrz obudowuje się płytami gipsowo-kartonowymi lub drewnopochodnymi.

Jednocześnie przeprowadza się też prace związane z montażem okien dachowych, aby pomieszczenia były dobrze doświetlone.

4. Wzmocnienie stropu
Strop zaadaptowanego poddasza musi wytrzymać zwiększone obciążenie. Właśnie dlatego konieczna jest ocena jego stanu technicznego i w razie potrzeby dokonanie jego wzmocnienia, na przykład za pomocą dodatkowej płyty nośnej.

Zalecane jest również dokonanie wygłuszenia stropu, co pozwoli na zmniejszenie hałasów dobiegających ze strychu.

Stropy w starszych budynkach mogą też wymagać dodatkowego wyrównania. Można wykorzystać w tym celu lekkie kruszywo keramzytowe i płyty jastrychowe albo wykonać podłogę na legarach.

5. Wykonanie ścianek działowych
Aby zagospodarować poddasze optymalnie, konieczne jest wykonanie na nim odpowiednich ścian działowych wydzielających pomieszczenia. Najczęściej wykonuje się je z płyt gipsowo-kartonowych.

6. Rozprowadzenie instalacji
Do strychu konieczne jest doprowadzenie niezbędnych instalacji, z których mają korzystać nowi mieszkańcy. Są to instalacje elektryczna, wodna, kanalizacyjna, grzewcza, a także wentylacyjna i klimatyzacyjna, gdy planuje się montaż klimatyzacji.

7. Montaż schodów
Oczywiście, nie można zapominać również o schodach prowadzących na poddasze. Jeśli na strych nie są doprowadzone schody betonowe, zazwyczaj stosuje się lekkie konstrukcje w postaci drewnianych schodów ażurowych, na przykład prostych, zabiegowych czy krętych.

Adaptacja poddasza na mieszkanie wymaga zatem szeregu prac. Dzięki nim można jednak uzyskać nową, komfortową przestrzeń mieszkalną!

Wróć do listy porad