Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Wybudowanie domu wiąże się z wyborem odpowiedniej działki. Działka ta musi jednocześnie spełnić określone wymogi pod kątem rodzaju gruntu, aby dom miał stabilną i bezpieczną podstawę. Gdy teren pod budowę jest trudny, często pojawia się wtedy pytanie – czy warto zdecydować się na budowę? Odpowiadamy na to pytanie!

Trudny teren pod budowę domu – czyli jaki?

Pod pojęciem takim jak trudny teren mogą znajdować się różne rodzaje gruntów pod budowę domu. Jakie z nich mogą utrudnić wybudowanie nieruchomości?

Za trudne tereny pod budowę domu uznaje się:
• Podmokły teren – teren ten charakteryzuje się podwyższonym poziomem wód gruntowych, co powoduje zwiększone ryzyko zawilgocenia i podmywania fundamentów.
• Teren nachylony – odnosi się głównie do skarp, które mogą utrudniać wybudowanie domu w porównaniu z terenem płaskim. Budowa domu na nieodpowiednio zabezpieczonej skarpie może spowodować powstanie osuwiska i zniszczenie nieruchomości.
• Teren zalewowy – jest to teren z większym ryzykiem zalania podczas powodzi, co może spowodować całkowite uszkodzenie budynku w razie poważnych podtopień.
• Teren o niskiej nośności – odnosi się on do konkretnych typów gruntów, na których dom może nie posiadać stabilnej podstawy, co podwyższa ryzyko jego uszkodzenia w wyniku osiadania. Zaliczają się do nich głównie grunty o dużej ilości piasku, mułu, torfu.

W przypadku powyższych rodzajów gruntów przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych konieczne jest dokładne ich zbadane i zdecydowanie, czy budowa na nich jest w ogóle możliwa i z jakimi wydatkami będzie ona związana.

Jak sprawdzić teren pod budowę domu?

Aby dowiedzieć się, czy budowa domu na trudnym terenie będzie w ogóle możliwa, konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie jego dokładnych badań geotechnicznych.

Badania geotechniczne pozwalają na ocenę rodzaju podłoża i jego warstw, a także określenia poziomu wód gruntowych. Polegają one na wydrążeniu otworów badawczych na głębokość kilku metrów, a następnie na pobraniu z nich próbek.

Ceny tego typu badań wahają się od około 1000 zł do 3000 zł zależnie od liczby odwiertów. Warto jednak je zlecić, by dowiedzieć się, czy na danej działce rzeczywiście można bezpiecznie prowadzić prace budowlane.

Czy warto budować dom na trudnym terenie?

Trudny teren na działce często powoduje pojawienie się pytania – czy budować, a może poszukać innej parceli?

Wszystko zależne jest od rodzaju terenu. Gdy nie jest on szczególnie trudny, wówczas można rozważyć budowę domu, przy czym trzeba pamiętać, że może być ona związana z wyższymi kosztami. Mogą wynikać one między innymi z konieczności ustabilizowania gruntu w przypadku jego niestabilności, wykonania specjalnej izolacji przeciwwodnej przy wysokim poziomie wód gruntowych.

Wobec tego budowa domu może powodować zwiększenie kosztów nawet o około 20-50% zależnie od tego, jakie prace będą konieczne do wykonania.

Jaki projekt domu na trudny teren wybrać?

Jeśli budowa domu na trudnym terenie jest możliwa, wówczas bardzo duże znaczenie ma właściwy projekt. Przy wyborze projektu domu na uarchitekta.pl należy zdecydować, czy kupić gotowy projekt domu, czy zlecić indywidualne zamówienie.

W przypadku gotowych projektów duże znaczenie ma ich adaptacja do warunków panujących na działce. Prace te wykonuje architekt adaptujący i są one dodatkowo płatne. Z kolei w przypadku projektu indywidualnego dom może być od razu dostosowany do terenu, na którym może być wybudowany, co daje również większe możliwości adaptacji na wymagających obszarach.

Wróć do listy porad