Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Stropy Teriva, również określane jako stropy gęstożebrowe albo stropy belkowo-pustakowe, są obecnie często używane przy budowie domów jednorodzinnych. Czym dokładnie charakteryzują się tego typu stropy? Jakie są ich wady i zalety?

Czym jest strop Teriva?

Rozpocznijmy od wyjaśnienia, co to jest strop Teriva, ponieważ wiele osób planujących budowę domu nie wie dokładnie, co kryje się pod tym terminem.

Strop Teriva to rodzaj stropu gęstożebrowego produkowanego z prefabrykowanych elementów betonowych – belek i pustaków, który wykorzystywany jest do oddzielania od siebie kondygnacji budynków.

Specjalna budowa tego stropu pozwala na uzyskanie równomiernego obciążenia technologicznego. Jego maksymalna rozpiętość to 7,6 m, natomiast wysokość konstrukcja to od 24 do 34 cm.

Warto wspomnieć, że strop Teriva dostępny jest też w innych wariantach, na przykład jako strop Teriva Panel z płytami panelowymi łączący konstrukcję stropu gęstożebrowego oraz panelowego, strop panelowy Teriva Smart oraz strop panelowy zespolony Teriva Vector. W naszym artykule skupimy się jednak na najpopularniejszym stropie belkowo-pustakowym.

Jakie jest zastosowanie stropu Teriva?

Najczęściej strop ten używany jest w budownictwie mieszkaniowym. Stosowany jest on przy budowie domów jednorodzinnych, zarówno mniejszych, jak i większych, a także bliźniaków i szeregowców.

Strop Teriva – jak jest zbudowany?

Każdy strop gęstożebrowy Teriva zbudowany jest w poniższych elementów:
• Belki stropowe – stosowane są prefabrykowane kratownicowe belki stropowe, które składają się z betonowej stopki i kratownicy przestrzennej. Stopka umieszczana jest na murze i jest podparciem dla pustaków.
• Pustaki stropowe – komorowe pustaki prefabrykowane wykonane z betonu albo keramzytu lub pustaki styropianowe Teriva Light w przypadku stropu Teriva Termo. Dostępne są w różnych szerokościach i wysokościach zależnie od oczekiwanej grubości stropu.
• Nadbeton – warstwa betonu wylewana z góry stropu, która odpowiada za sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Dostępne są też warianty bez nadbetonu jak Teriva Plus.
• Elementy wieńca – zbrojone elementy wykonane na obwodzie dachu i przy kominie.

Rodzaje stropów Teriva

Stropy gęstożebrowe Teriva są oferowane w różnych wariantach, które dobierane są w zależności od klasy energetycznej budynku. Zaliczane są do nich:
• Strop Teriva Base – dostępny z pustakami 3-komorowymi wyprodukowanymi z betonu albo keramzytu oraz 10-komorowymi pustakami betonowymi dla lepszej izolacji termicznej.
• Strop Teriva Plus – dostępny z pustakami 5-komorowymi, nie wymaga nadbetonu, co powoduje, że jego montaż jest szybszy i prostszy od wariantów stropów z nadbetonem.
• Strop Teriva Light – wykorzystuje pustaki styropianowe, dzięki czemu oferuje największą izolację i nadaje się do domów energooszczędnych. Ma również niski ciężar i jest szybki w montażu.

Jakie są wady i zalety stropów Teriva?

Przed zdecydowaniem się na zastosowanie stropu Teriva, koniecznie należy rozważyć wszystkie kwestie związane z jego montażem. Jakie są główne wady i zalety stropów tego typu?

Zalety stropu Teriva:
• Prefabrykacja – elementy stropu Teriva są prefabrykowane, co oznacza, że są one kupowane jako elementy gotowe do montażu, co ułatwia realizację inwestycji.
• Wysoka sztywność – stropy tego typu pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiej sztywności, co przekłada się na ich wytrzymałość.
• Wysoki poziom izolacyjności termicznej – dzięki temu stropy te pozwalają na poprawę parametrów termoizolacyjnych budynków i sprzyjają niskim rachunkom za ogrzewanie.
• Niski ciężar – stropy te są dość lekkie, szczególnie w wariancie Light, gdy stosują styropianowe elementy.
• Prosty montaż – montaż tego typu stropów jest stosunkowo prosty i nie wymaga stosowania ciężkiego sprzętu.

Wady stropu Teriva:
• Niska izolacyjność akustyczna – stropy tego typu mogą powodować przenoszenie dźwięków.
• Ryzyko klawiszowania – nieprawidłowo wykonany strop ma wyższe ryzyko klawiszowania, czyli nierównomiernego uginania się jego pojedynczych elementów.
• Czasochłonny montaż – zamontowanie stropu może zająć sporo czasu, ponieważ konieczne jest układanie jego pojedynczych elementów, a także wykonanie stemplowania i szalowania.

Wróć do listy porad