Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Zainteresowanie budownictwem pasywnym rośnie z roku na rok i dzisiaj na wzniesienie albo zakup domu pasywnego decyduje się coraz więcej Polaków. Czym dokładnie są domy pasywne? Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Dom pasywny – co to jest?

Domem pasywnym nazywa się dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię podczas jego eksploatacji. Wynika to z faktu, że projekt domu pasywnego zakłada konkretną architekturę i instalacje.

Zgodnie z normami domami pasywnymi domy pasywne wymagają do ogrzewania mniej niż 15 kWh/(m2 x rok). Mówiąc prosto, oznacza to, że na ogrzanie 1 m2 nieruchomości potrzeba 15 kWh. Standard tego typu określany jest jako NF15.

Dla porównania w przypadku budynków konwencjonalnych parametr ten może wynosić nawet więcej niż 120 kWh/(m2 x rok).

Większość energii potrzebnej do ogrzewania domów pasywnych pochodzi z energii promieniowania słonecznego, osób przebywających wewnątrz i zamontowanych w nich urządzeń. Dodatkowo stosowane są wspomagająco energooszczędne instalacje grzewcze.

Czym charakteryzują się domy pasywne?

Aby dom pasywny mógł spełnić powyższe normy, musi być on odpowiednio zaprojektowany. Czym się charakteryzują projekty domów pasywnych?

Technologia budowlana
Domy pasywne mogą być wybudowane w różnych technologiach. Domy pasywne mogą być wybudowane z bloczków komórkowych (gazobeton), bloczków keramzytowych, elementów prefabrykowanych, jako konstrukcja szkieletowa, a nawet jako dom z bali.

Prosta bryła
Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak wygląda dom pasywny? Budynki te charakteryzują się przede wszystkim prostą bryłą, bez wystających elementów, takich jak balkony, wykusze, lukarny, które mogą spowodować powstanie mostków termicznych i obniżyć parametry termoizolacyjne domu. Pod kątem estetyki projekty domów energooszczęsnych mogą mieć różne formy, na przykład dom może być bardzo prosty, parterowy z płaskim dachem czy może mieć postać nowoczesnej stodoły – modern barn.

Odpowiednia orientacja względem stron świata
Domy pasywne są również specjalnie usytuowane na działkach, aby gromadzić jak najwięcej energii pasywnej ze słońca. Właśnie dlatego większość ich przeszkleń znajduje się od strony południowej, co pozwala na wpuszczenie do wnętrza jak największej ilości promieni słonecznych. Z kolei od strony północnej, czyli najchłodniejszej nie umieszcza się okien.

Wysoki poziom izolacji
Ważnym elementem każdego domu pasywnego jest również odpowiednia izolacja – ścian zewnętrznych, fundamentów oraz dachu. Do izolacji stosowane są różne materiały, na przykład styropian, wełna mineralna, pianka PUR o większej grubości, by zapobiegać nadmiernej utracie energii.

Energooszczędne instalacje
Kolejną cechą charakterystyczną domów pasywnych są stosowane w nich energooszczędne instalacje. Wśród nich duże znaczenie mają energooszczędne instalacje grzewcze i wentylacyjne z rekuperacją. Do ogrzewania stosowane są najczęściej pompy ciepła, które mogą być dodatkowo zasilane energią z promieniowania słonecznego z paneli fotowoltaicznych. Rekuperacja pozwala z kolei na odzyskanie energii z powietrza wyprowadzanego poza budynek. W przypadku niektórych domów stosowany jest też gruntowy wymiennik ciepła.

Ciepła stolarka okienna i drzwiowa
Domy pasywne wyposażone są również w odpowiednią stolarkę okienną i drzwiową. Stosowane są najczęściej okna trzyszybowe z wypełnieniem argonem lub innym gazem szlachetnym, by poprawić ich parametry termoizolacyjne. Stosowane są także ciepłe drzwi zewnętrzne oraz balkonowe i tarasowe, które zapobiegają nadmiernej ucieczce ciepła.

Wróć do listy porad