Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Osoby z niepełnosprawnościami mają szczególne potrzeby mieszkaniowe. Właśnie dlatego dom dla takiej osoby powinien w pełni odpowiadać jej wymaganiom pod kątem. Jakie rozwiązania powinien wykorzystywać dom dla osoby niepełnosprawnej?

Dom dla osoby z niepełnosprawnością – parterowy czy piętrowy?

W pierwszej kolejności pojawia się kwestia liczby pięter domu dla osoby z niepełnosprawnością. Czy lepszym wyborem będzie dom parterowy, a może dom piętrowy?

Zasadniczo najlepszym rozwiązaniem będzie projekt domu parterowego, ponieważ brak schodów znacznie ułatwia poruszanie się po całym budynku. Wówczas osoba niepełnosprawna będzie mogła łatwo korzystać z niego na wózku inwalidzkim.

W przypadku, gdy dom musi być piętrowy, na przykład ze względu na małą działkę, konieczne będzie zaprojektowanie klatki schodowej ze schodami z ruchomym krzesełkiem lub z windą, która pozwoli na bezpieczne korzystanie z obu kondygnacji.

Czym powinien wyróżniać się dom dla osoby niepełnosprawnej?

Każde pomieszczenie w domu przeznaczonym dla osoby z niepełnosprawnością powinno być odpowiednio do niej przystosowane. Jak zaprojektować dom dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, aby był on bezpieczny i komfortowy?

Kuchnia
Wielu niepełnosprawnych ma problemy z korzystaniem ze standardowych kuchni. O aranżacji kuchni warto zatem pomyśleć już przed rozpoczęciem budowy.

Kuchnię dla osoby z niepełnosprawnością należy zaprojektować tak, aby była nie tylko duża, ale również pozwalała na łatwy dostęp do przestrzeni roboczych. Przy meblach musi znaleźć się miejsce na wózek inwalidzki – zalecana przestrzeń manewrowa to co najmniej 1,5 m. Także a blaty muszą być obniżone, co ułatwi gotowanie i sprzątanie.

Łazienka
Duże znaczenie ma też właściwe zaprojektowanie łazienki. Zalecana minimalna powierzchnia to 2,5 m x 2,5 m, przy czym im będzie ona większa, tym łatwiej będzie się po niej poruszać na wózku.

W łazience można wykorzystać prysznic bez brodzika i kabiny albo wannę dla osób niepełnosprawnych. Trzeba też pamiętać, że przy toalecie i przy umywalce musi znaleźć się przestrzeń na uchwyty.

Sypialnia
Pomieszczenie to powinno być na tyle duże, aby zmieścić łóżko i posiadać wolną przestrzeń po przynajmniej jednym jego boku na dojazd wózkiem inwalidzkim.

Korytarz
Najlepiej, aby dom dla osoby niepełnosprawnej miał szerokie korytarze albo też otwarty plan bez wydzielonych korytarzy, co pozwoli na łatwe poruszanie się na wózku inwalidzkim.

Instalacje
Niezwykle istotne jest również odpowiednie dobranie instalacji w domu dla osoby z niepełnosprawnością, aby mogła ona wygodnie z nich korzystać. Instalacja grzewcza powinna być bezobsługowa, na przykład może być to piec gazowy, pompa ciepła czy grzejniki elektryczne. Trzeba też specjalnie zaprojektować instalację elektryczną, aby włączniki i gniazdka znajdowały się na niższej wysokości niż standardowo.

Podjazd
Jeśli jest to możliwe, projekt domu dla osoby z niepełnosprawnością nie powinien zakładać wysoko umieszczonych drzwi zewnętrznych i powinny być one na tym samym poziomie, co otoczenie budynku. Gdy nie jest to możliwe, najlepiej, aby do domu prowadził stabilny i szeroki podjazd, który pozwoli osobie na wózku inwalidzkim na łatwe poruszanie się bez potrzeby korzystania z pomocy innych.

Drzwi
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne przeznaczone do domu osoby z niepełnosprawnością muszą mieć odpowiednią szerokość – najlepiej minimum 90 cm. Muszą one również otwierać się pod kątem minimalnym 90 stopni, dlatego najlepiej nie umieszczać ich od razu przy ścianie. Także drzwi powinny być zamontowane bez progów, dzięki czemu będzie można łatwo pokonywać je na wózku inwalidzkim.

Wróć do listy porad