Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Budowa ekologicznego domu wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji – od wyboru projektu, poprzez materiały i instalacje, a skończywszy na jego wyposażeniu. Na co zwrócić uwagę podczas budowy lub modernizacji domu, aby był bardziej przyjazny dla środowiska?

1. Projekt domu

Absolutną podstawą ekologicznego budownictwa jest odpowiedni projekt architektoniczny. Aktualnie nowoczesne projekty domów kładą duży nacisk na kwestie ekologii. Czym powinny się one charakteryzować?

Prosta bryła – najbardziej przyjazny dla środowiska będzie prosty projekt domu, o nieskomplikowanej bryle, bez wielu elementów dekoracyjnych. Nie tylko będzie łatwiejszy i tańszy w budowie, ale także w utrzymaniu.
Projekt pasywny – pod kątem oszczędności optymalnym wyborem będą pasywne projekty domów jednorodzinnych, które zużywają minimalną ilość energii (poniżej 15kWh(m²/rok). W tym celu wykorzystują one odpowiednią izolację, naturalne światło, wentylację z rekuperacją i inteligentne systemy kontroli temperatury, aby dom był ekologiczny i tani w eksploatacji.
Metraż – zalecanym rozwiązaniem będzie projekt domu, który oferuje tylko potrzebną przestrzeń dla domowników, zmniejszając zużycie materiałów do budowy i wspomnianych już kosztów utrzymania.

2. Energooszczędność

Dom przyjazny dla środowiska powinien być energooszczędny, czyli powinien mieć niskie zapotrzebowanie na energię, w tym energię do ogrzewania i zasilania innych instalacji. Dla energooszczędności budynku duże znaczenie mają:

Izolacja – warto zainwestować w wysokiej jakości termoizolację, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie.
Energooszczędne drzwi i okna – ciepłe drzwi i potrójnie przeszklone okna zmniejszają utratę ciepła, a także mogą służyć do pasywnego ogrzewania.
Energooszczędne urządzenia – do domu warto kupować urządzenia o dobrej efektywności energetycznej, takie jak lodówki, pralki, suszarki.
Oświetlenie LED – warto stosować żarówki LED i inne oświetlenie ledowe, które zużywa mniej prądu i mają dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki.
Technologia inteligentnego domu – smart home bazuje na użyciu inteligentnych termostatów, oświetlenia i urządzeń, które można zaprogramować lub kontrolować zdalnie, aby zoptymalizować zużycie energii.

3. Energia odnawialna

Energia odnawialna to przyszłość. Właśnie dlatego projekty domów energooszczędnych wykorzystują również instalacje OZE – stosujące odnawialne źródła energii. Możliwe rozwiązania to:

Panele słoneczne – panele fotowoltaiczne stosowane po to, aby wytwarzać energię elektryczną, lub panele solarne do podgrzewania wody.
Pompy ciepła – wykorzystują one stałą temperaturę gruntu lub powietrza do wydajnego ogrzewania i chłodzenia domu.
Turbiny wiatrowe – na obszarach o nasilonym wietrze wykorzystać można domowe turbiny wiatrowe do produkcji prądu.

4. Oszczędność wody

Polska jest jednym z tych europejskich krajów, który ma niskie zasoby wodne. Właśnie dlatego podczas projektowania eko domu warto pamiętać o oszczędności wody. Co w tym pomoże?

Osprzęt o niskim poborze wody – rekomendowane są AGD, krany i głowice prysznicowe o niskim przepływie wody oraz spłuczki z dwoma opcjami przepływu, aby zmniejszyć zużycie wody.
Zbieranie deszczówki – woda deszczowa doskonale nadaje się do podlewania kwiatów i trawników.
Systemy szarej wody – wykorzystują one ponownie wodę z umywalek, pryszniców i prania do spłukiwania toalet czy nawadniania.

5. Zrównoważone materiały

Do budowy ekologicznego domu warto zastosować przyjazne dla środowiska materiały budowlane i wykończeniowe. Zaliczane są do nich:

Nietoksyczne materiały – zaleca się korzystanie z farb, bejc i innych materiałów o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO), aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.
Materiały pochodzące z recyklingu – mogą być to drewno, metal z recyklingu lub płytki.
Materiały o niskim wpływie na środowisko – warto poszukiwać materiałów z certyfikatami ekologicznymi.

6. Przestrzeń zewnętrzna

Dla ekologii duże znaczenie ma nie tylko sam dom, ale również jego otoczenie. Zalecane są:

Przepuszczalna nawierzchnia – zaleca się korzystanie z przepuszczalnych materiałów na podjazdy i chodniki, aby zmniejszyć spływ wód opadowych i usprawnić zasilanie wód gruntowych.
Rośliny odporne na suszę – do ogrodu warto wybierać rośliny, które są odporne i wymagają minimalnej ilości wody, zmniejszając ich potrzebę nawadniania i stosowania środków chemicznych, takich jak nawozy sztuczne czy pestycydy.
Sady i warzywniaki – wokół eko domu warto uprawiać własną żywność, aby zmniejszyć zależność od produktów kupowanych w sklepie i zminimalizować swój ślad węglowy.

Koncentrując się na tych kwestiach, można stworzyć dom, który jest bardziej przyjazny dla środowiska i energooszczędny, co przyniesie korzyści zarówno naszej planecie, jak i naszemu portfelowi!

Wróć do listy porad