Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Marzysz o efektownej elewacji swojego domu? Obecnie bardzo popularne są elewacje wykorzystujące drewno lub jego imitację, które znakomicie nadają się zarówno na nowoczesne, jak i tradycyjne budynki. Na jaki rodzaj elewacji warto się zdecydować?

Jak można wykorzystać drewno lub materiały drewnopodobne na elewację?

Wyjątkowa estetyka jest zdecydowanie największym atutem drewnianej lub drewnopodobnej elewacji. Uzyskuje ona dzięki temu przytulny, a przy tym stylowy wygląd, niezależnie od tego, czy mówimy o tradycyjnym, góralskim domku, czy też wybieramy projekt domu jednorodzinnego o nowoczesnej architekturze.

Drewno lub materiały drewnopodobne na elewację mogą być użyte na wiele sposobów. Doskonale nadają się one zarówno do całkowitego wykończenia ścian zewnętrznych budynku, jak i podkreślenia poszczególnych jego elementów, na przykład ściany frontowej, strefy wejściowej, tarasowej czy obramowania drzwi i okien. Dzięki temu dają niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Drewno czy materiały drewnopodobne – co lepsze?

Zarówno elewacja drewniana, jak i elewacja drewnopodobna mają swoje zalety i wady, dlatego przyglądamy się obu z tych opcji:

Elewacja drewniana
Drewno naturalne ma szlachetny i elegancji wygląd, dzięki czemu jest często wybierane na elewacje budynków. Może być wykańczane przezroczystymi lub barwionymi bejcami i lakierami albo malowane farbami na różne kolory.

Najczęściej drewno to stosowane jest jako gotowa deska elewacyjna, która może być zamontowana zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Najczęściej używane drewno na elewację to poniższe gatunki:
• Modrzew syberyjski,
• Świerk skandynawski,
• Sosna skandynawska.

Powyższe gatunki drewna wyróżniają się estetycznym wyglądem i przystępnymi cenami, dlatego są one najpopularniejsze. Również w sprzedaży znaleźć można deski elewacyjne z drewna egzotycznego, na przykład meranti czy tatajuby, które są bardziej wytrzymałe, ale też droższe i trudniej dostępne.

Należy jednak pamiętać o tym, że drewno na elewację ma też swoje wady. Przede wszystkim jako naturalny materiał może zmieniać się pod wpływem warunków pogodowych, czyli blaknąć, wysychać, wypaczać czy pleśnieć. Także jest on podatny na ataki insektów. Właśnie dlatego duże znaczenie ma jego odpowiednie zabezpieczenie i regularna konserwacja.

Elewacja drewnopodobna
Alternatywą dla drewna naturalnego są materiały drewnopodobne. Powstająca z nich elewacja drewnopodobna do złudzenia przypomina drewnianą, a przy tym oferuje dodatkowe korzyści, takie jak większa odporność na czynniki pogodowe oraz brak potrzeby specjalnej konserwacji.

Elewacja drewnopodobna może być wykonane z poniższych typów materiałów:
• Elewacyjna deska kompozytowa – to rodzaj deski produkowanej z mączki drewnianej, polistyrenu i dodatków chemicznych.
• Deska styropianowa – produkowana z polistyrenu, czyli ze styropianu z fakturą i kolorystyką imitującą drewno.
• Deska elewacyjna włóknocementowa – produkowana z mieszaniny włókna i cementu.
• Płyta drewnopodobna z laminatu HPL – ten rodzaj materiału powstaje z warstwowo układanego papieru, który impregnowany jest żywicą.
• Siding PCV – deska elewacyjna produkowana z tworzywa sztucznego.

Powyższe materiały są oferowane w wielu wariantach pod kątem ich wymiarów i kolorystyki, dzięki czemu można dopasować je do architektury budynku i własnych preferencji.

Jaką elewację wybrać – drewnianą czy drewnopodobną?

Zarówno elewacja wykonana z naturalnego drewna, jak i elewacja drewnopodobna mają swoje zalety i wady. Drewno wygrywa swoim ponadczasowym i naturalnym wyglądem, natomiast materiał drewnopodobne wygodą ich użytkowania ze względu na brak potrzeby specjalnej konserwacji. Warto zatem rozważyć różne opcje przed zdecydowaniem się na konkretny typ materiału!

Wróć do listy porad