Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Budowa domu jednorodzinnego to przedsięwzięcie, które musi być solidnie przemyślane. Jednym z podstawowych pytań, na jakie należy sobie wtedy odpowiedzieć, jest: jaka lokalizacja będzie odpowiednia? Przy jej wybieraniu pod uwagę trzeba wziąć bowiem szereg ważnych czynników, które będą miały duży wpływ na komfort i koszt mieszkania. O czym nie zapomnieć?

1. Dobierz lokalizację do swoich potrzeb

Przede wszystkim dobre miejsce na dom jednorodzinny powinno odpowiadać indywidualnym potrzebom jego mieszkańców. Jak wybrać idealną lokalizację dla swojego domu?

Jest to złożona kwestia, ponieważ każdy z nas ma swoje specjalne wymagania i oczekiwania, które powinien spełnić perfekcyjnie zlokalizowany dom jednorodzinny.

Przy wyborze działki warto zadać sobie poniższe pytania:
• Czy lepsze będzie miasto z łatwym dostępem do infrastruktury, czy przedmieścia albo wieś, która będzie spokojniejsza, ale będzie wymagała dłuższych dojazdów do miasta?
• Czy dojazd do pracy będzie łatwy i szybki, a także jakimi środkami transportu będzie się odbywać – samochodem, autobusem, tramwajem?
• Czy w okolicy mają znajdować się żłobki, przedszkola, szkoły i jaki jest do nich dojazd?
• Czy dom ma znajdować się w zielonej przestrzeni, na przykład blisko lasu albo parku?
• Czy okolica ma mieć tereny albo hale do uprawiania sportów?
• Czy w okolicy domu znajdują się sklepy, przychodnie i inne ważne obiekty?

2. Zwróć uwagę na parametry działki

Następną istotną kwestią, jaką należy uwzględnić przy zakupie wyborze działki pod budowę domu jednorodzinnego, są jej parametry.

Każda działka różni się od siebie pod względem jej powierzchni, kształtu, nachylenia terenu, rodzaju gleby, poziomu wód gruntowych, zalesienia, a to tylko kilka istotnych czynników. Aby je określić, warto zwrócić uwagę nie tylko na opis oferty, ale też na okolicę. W razie potrzeby zaleca się także zamówić badania geotechniczne gruntu.

Przy wyborze działki warto zadać sobie poniższe pytania:
• Jaka jest preferowana wielkość działki pod budowę domu?
• Ile osób ma mieszkać w domu i jak duży ma być jego metraż?
• Jaka jest preferowana orientacja domu na działce?
• Czy dom ma mieć piwnicę, czy nie?
• Czy działka wymaga dodatkowych prac, na przykład odwodnienia, wymiany gruntu, usunięcia drzew, krzewów?
• Jakie media dostępne są na działce i jakie z nich można do niej doprowadzić?

3. Zwróć uwagę na MPZP – Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i Geoportal

Przy wyborze odpowiedniej działki nie można zapominać o ważnych dokumentach warunkujących jej przeznaczenie i otoczenie.

Bardzo ważnym dokumentem, który określa parametry działek, jest MPZP – Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Plany te uchwalane są przez gminy i zawierają informacje związane ze sposobem zagospodarowania terenów oraz z dopuszczanym rodzajem zabudowy. Sprawdzenie MPZP przed zakupem działki pozwoli określić, czy można wybudować na niej wymarzony dom.

Również warto zajrzeć na Geoportal – ogólnodostępny i darmowy serwis internetowy zawierający informacje o zagospodarowaniu przestrzennym, uzbrojeniu terenu, jego rzeźbie i środowisku.

4. Zastanów się, jaki projekt domu chcesz wybrać

Eksperci zalecają, aby wybrać projekt domu po znalezieniu działki, a nie na odwrót. Warto jednak uwzględnić własne marzenia dotyczące idealnego domu jednorodzinnego – jego wyglądu, metrażu, technologii budowlanej.

Jest to szczególnie istotne, gdy zamierza się kupić gotowy projekt domu jednorodzinnego. Większą elastyczność dają z kolei projekty indywidualne przygotowywane przez architekta, które można dostosować do własnych oczekiwań.

5. Odwiedź miejsce, w którym chcesz zamieszkać

Nie można również zapominać o jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii, a mianowicie o odwiedzeniu miejscowości lub dzielnicy, w której zamierza się zakupić działkę.

Przy wyborze działki warto zadać sobie poniższe pytania:
• Jaki jest stan dostępnej infrastruktury – dróg, chodników, ścieżek rowerowych, parkingów, oświetlenia?
• Gdzie dostępne są najbliższe sklepy?
• Czy okolica jest zielona?
• Czy w okolicy jest głośno, czy cicho?
• Jaka jest ogólna atmosfera w okolicy?

Warto więc pamiętać, że wybranie idealnej lokalizacji dla wymarzonego domu jest fundamentalnym aspektem całego procesu prowadzącego do zamieszkania we własnej nieruchomości!

Wróć do listy porad