Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Seniorzy mają szczególne wymagania związane z warunkami mieszkaniowymi wynikające z ich pogarszającej się mobilności oraz stanu zdrowia. Projektowanie domu dostosowanego do potrzeb osób starszych wymaga zatem uwzględnienia kilku ważnych kwestii: dostępności, bezpieczeństwa, komfortu i łatwej obsługi. Oto kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu domu dla seniora!

Dom dla seniora – projekt

Dla seniora nie jest zalecany projek domu dużego, zwłaszcza gdy ma on mieszkać w nim samodzielnie lub z inną osobą. Zwykle wystarczy mały dom o metrażu 50-80 m2, zależnie od indywidualnych potrzeb. Będzie niedrogi nie tylko w budowie, ale także w utrzymaniu.

Jeśli planuje się zamieszkanie razem z seniorem, który na razie jest samodzielny, ale w przyszłości może wymagać opieki, dobrym rozwiązaniem może być projek domu z senioratką. Jest to wydzielona część domu, tworząca osobne mieszkanie z własnym wejściem, kuchnią i łazienką.

Jeśli natomiast chodzi o rozkład wnętrza, dobrym rozwiązaniem będzie otwarty plan piętra, co może ułatwić nawigację i poprawić widoczność w całym domu.

Dom dla seniora – dostępność

Dom dla seniora powinien cechować się łatwą dostępnością do każdej przestrzeni. Jak zaprojektować dom dostosowany do potrzeb osób starszych pod tym względem?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie dom parterowy, aby uniknąć schodów, które dla starszych osób mogą być problematyczne.

Także dom powinien mieć szerokie drzwi i korytarze, aby pomieścić wózki inwalidzkie lub balkoniki, z których często korzystają osoby starsze. Drzwi wejściowe oraz wewnętrzne pomiędzy pokojami nie powinny mieć progów, aby zapobiec ryzyku potknięcia.

Dom dla seniora – łazienka

Projektując dom dla seniora, trzeba stworzyć w nim bezpieczną łazienkę. Czym powinna się ona charakteryzować?

Dla starszej osoby dobrym wyborem będzie prysznic typu Walk-In, który nie ma wydzielonego brodzika. Również pod prysznicem powinno znaleźć się miejsce na siedzisko.

Należy także wydzielić przestrzenie na poręcze w łazienkach, w pobliżu toalety oraz pod prysznicem, by senior mógł łatwo z nich korzystać.

Dom dla seniora – instalacje

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne przy projektowaniu domu dla seniora jest właściwe zaplanowanie instalacji. Na co zwrócić uwagę?

Ważne jest wybranie właściwego systemu grzewczego, który powinien być bezobsługowy i niedrogi w utrzymaniu. Dobrym rozwiązaniem mogą być pompa ciepła, piec gazowy czy ogrzewanie elektryczne.

Instalacja elektryczna powinna zawierać łatwo dostępne przełączniki i gniazdka. Najlepiej umieścić włączniki światła na dogodnej wysokości, na przykład około 100-120 cm od podłogi, a gniazdka niżej. Gniazdka powinny też znaleźć się w odpowiedniej liczbie w kuchni, łazience przy blatach oraz w sypialni, najlepiej po obu stronach łóżka.

W domu seniora sprawdzą się także technologie inteligentnego domu, aby zdalnie sterować oświetleniem, temperaturą, systemami bezpieczeństwa oraz innymi instalacjami.

Dom dla seniora – tereny zewnętrzne

Wypoczynek na świeżym powietrzu ma dla seniorów duże znaczenie. Właśnie dlatego przy projektowaniu domu warto również uwzględnić obszar zewnętrzny. Jak go rozplanować?

Dużym atutem będzie wyjście z domu na taras, a następnie do ogrodu. Najlepiej dom wyposażyć wtedy w bezprogowe drzwi przesuwne, które łatwo pokona senior z ograniczoną mobilnością.

Wokół domu i w ogrodzie powinny znaleźć się gładkie, równe ścieżki bez schodów, które ułatwią wykonywanie prac, spacerowanie i wypoczynek.

Projektowanie domu dla osób starszych wymaga przemyślanego podejścia do wielu ważnych aspektów, w tym do dostępności, bezpieczeństwa i wygody. Uwzględniając powyższe porady, możesz stworzyć komfortowe środowisko do życia dla starszej osoby, które wspiera jej niezależność i dobre samopoczucie!

Wróć do listy porad