Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Zastosowanie dachu fotowoltaicznego w projekcie domu to doskonały sposób na obniżenie rachunków za energię. Należy jednak pamiętać o tym, że zaprojektowanie domu z panelami fotowoltaicznymi na dachu wymaga starannego planowania i dbałości o szczegóły. Na co należy zwrócić baczną uwagę?

1. Oblicz zalecaną powierzchnię dachu pod montaż paneli fotowoltaicznych

Rozmiar dachu będzie decydował o tym, ile paneli fotowoltaicznych będzie można na nim zainstalować. Właśnie dlatego, aby uzyskać maksymalną efektywność energetyczną, konieczna będzie duża powierzchnia dachu.

Powierzchnia ta powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną produkowaną z paneli. Zatem im będzie ona wyższa, tym większa powinna być powierzchnia dachu dostosowana do montażu paneli.

2. Wybierz projekt domu z prostą konstrukcją dachu

Optymalnym wyborem będzie projekt z dachem dwuspadowym albo czterospadowym. Należy unikać projektów domów ze skomplikowanym przebiegiem dachu czy ze zbyt wieloma lukarnami i oknami dachowymi, które dzielą dostępną przestrzeń i minimalizują przestrzeń pod panele.

Jeśli projekt domu ma płaski dach, można użyć konstrukcji montażowych, aby pochylić panele pod optymalnym kątem dla danej lokalizacji.

3. Zwróć uwagę na orientację i nachylenie dachu

Najbardziej wydajne systemy fotowoltaiczne to te, które są ustawione tak, aby przechwytywać najwięcej światła słonecznego. Na półkuli północnej oznacza to zazwyczaj ustawienie dachu tak, aby był skierowany na południe.

Kąt dachu powinien odpowiadać szerokości geograficznej danej lokalizacji, aby zapewnić optymalną wydajność pod kątem padania promieni słonecznych. W większości przypadków odpowiednie będzie nachylenie dachu wynoszące od 30 do 40 stopni.

4. Dobierz wymaganą nośność dachu pod panele

Panele słoneczne mogą być ciężkie, więc dach musi być solidny, aby utrzymać dodatkowy ciężar.

Wobec tego projekt domu powinien obejmować dach, który będzie mógł wytrzymać określone obciążenie, biorąc pod uwagę zarówno obciążenia pasywne, czyli same panele i pokrycie dachowe, jak i obciążenia dynamiczne, w tym atmosferyczne, takie jak wiatr i śnieg.

Modernizacja starszego dachu może wymagać zastosowania specjalnych wzmocnień dachu, podczas gdy nowa konstrukcja powinna od samego początku obejmować materiały i podpory przystosowane do instalacji solarnych.

5. Zaplanuj infrastrukturę elektryczną

Systemy fotowoltaiczne wymagają wykorzystania falowników, aby przekształcić prąd stały generowany przez panele na prąd przemienny do użytku w domu.

Najlepiej, aby projekt domu zakładał wydzielone miejsce, najlepiej w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, na niezbędny sprzęt do obsługi instalacji fotowoltaicznej.

Należy także rozplanować przebieg okablowania od paneli do falownika i od falownika do rozdzielni elektrycznej, aby był on jak najkrótszy. Upraszcza to instalację i pozwala na zaoszczędzenie na materiałach.

6. Pomyśl o wykorzystaniu magazynu energii

Zastosowanie magazynów energii do systemu fotowoltaicznego pozwala na magazynowanie nadmiaru energii wytworzonej w ciągu dnia do wykorzystania w nocy lub podczas pochmurnej pogody. Dzięki temu można zachować większą niezależność energetyczną i uzyskać zasilanie awaryjne podczas przerw w dostawie prądu.

Jako że magazyny energii składają się z akumulatorów, mogą one zajmować dużo miejsca, dlatego w projekcie domu należy przewidzieć na nie wolną przestrzeń. Często są one przechowywane w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy lub garażu.

7. Wybierz projekt umożliwiający przyszłą rozbudowę

Nawet jeśli pierwotna instalacja fotowoltaiczna pokrywa aktualne potrzeby energetyczne domu, dobrym rozwiązaniem może być zaprojektowanie dachu i instalacji elektrycznej tak, aby uwzględnić ich przyszłą rozbudowę.

Warto też wskazać, że pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej powszechne, dlatego dobrym wyborem może być wstępne poprowadzenie okablowania pod przyszłą stację ładowania pojazdów elektrycznych zasilaną przez panele fotowoltaiczne.

Wróć do listy porad