Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Coraz więcej domów jednorodzinnych wykorzystuje płyty fundamentowe. Czym dokładnie charakteryzują się płyty tego typu? Kiedy są one stosowane? Jakie są ich zalety i wady? Wyjaśniamy główne kwestie!

Czym jest płyta fundamentowa?

Fundamenty domu jednorodzinnego mogą mieć różne formy. Jedną z nich jest płyta fundamentowa. Co to jest płyta fundamentowa?

Termin ten odnosi się do fundamentów w formie płyty osadzonej na gruncie. Znajduje się ona pod całą powierzchnią budynku w przeciwieństwie do ław fundamentowych, które umieszczone są tylko pod obrysem budynku i wybranymi ścianami konstrukcyjnymi.

Płyta fundamentowa – budowa

Płyty fundamentowe są zbudowane z betonu, który zbrojony jest prętami i siatką. Jaka grubość płyty fundamentowej? Standardowo ma ona grubość 20 cm, ale w niektórych przypadkach stosowane są grubości na poziomie 25-30 cm.

Stosowane są również specjalne elementy termoizolacyjne umieszczone pod betonem i na brzegach płyty, które wykonane są z twardego styropianu XPS i EPS, o grubości około 10 cm każdy.

Na samym spodzie znajduje się pospółka – podsypka piaskowa. Ma ona najczęściej grubość około 20-30 cm.

Kiedy stosuje się płytę fundamentową?

Płyta fundamentowa ma wszechstronne zastosowanie i może być ona użyta w przypadku praktycznie każdego budynku. Najczęściej płyty te wykorzystywane są w poniższych przypadkach:

• Skomplikowana bryła budynku – wymagałaby ona wykonania wielu ław fundamentowych, dlatego zastosowanie płyty pozwala zaoszczędzić czas i koszty.
• Trudne warunki glebowe – płyty są mniej podatne na osiadanie, dlatego dobrze sprawdzają się w przypadku działek o trudnej glebie.
• Instalacje biegnące pod planowanym budynkiem – gdy pod domem przebiegają instalacje, można zastosować płytę, która nie wymaga dużej głębokości.
• Szybkość realizacji inwestycji – płyta fundamentowa jest szybsza w wykonaniu od ław, dlatego stosowana jest ona wtedy, gdy inwestycja ma być zrealizowana w krótkim czasie.
• Budownictwo energooszczędne – płyty fundamentowe stosowane są również często w przypadku domów energooszczędnych, pasywnych, zeroemisyjnych.

Zastosowanie płyty fundamentowej powinien zakładać projekt domu jednorodzinnego. W przeciwnym przypadku konieczne jest dokonanie zmian w istniejącym już projekcie, aby zamiast ław fundamentowych zastosować w nim płytę.

Płyta fundamentowa – zalety i wady

Przed zdecydowaniem się na płytę fundamentową należy uwzględnić szereg czynników. Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety i wady tego rodzaju fundamentów. O czym należy pamiętać?

Zalety płyt fundamentowych:
• Krótki czas realizacji – płyty fundamentowe wykonuje się zwykle w ciągu 1-5 dni, zależnie od wielkości budynku, natomiast oczekiwanie na czas schnięcia to około 7-14 dni. Dla porównania w przypadku ław fundamentowych może być to nawet 1-1,5 miesiąca.
• Wysoki poziom izolacji termicznej – płyty fundamentowe dzięki zastosowaniu ocieplenia charakteryzują się bardzo dobrą izolacją termiczną, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
• Niewielka głębokość – wykonanie płyty fundamentowej nie wymaga wykonania głębokich wykopów, ponieważ wymaga ona jedynie około 50 cm głębokości.
• Gotowa podłoga – płyta fundamentowa może służyć od razu jako podłoże pod podłogę w budynku. Bezpośrednio na płycie istnieje możliwość wykonania ogrzewania podłogowego.

Wady płyt fundamentowych:
• Brak piwnicy – pod płytą fundamentową nie umieszcza się piwnicy.
• Konieczność zaprojektowania przyłączy – projekt domu z płytą fundamentową musi mieć zaplanowane umiejscowienie przyłączy, ponieważ ich późniejsza zmiana nie będzie możliwa.
• Konieczność zastosowania specjalnego betonu – do płyt fundamentowych należy stosować odpowiedni typ betonu, który dostarczany jest na miejsce z betoniarni.

Jak wykonać płytę fundamentową?

Wykonanie płyty fundamentowej składa się z kilku etapów:

1. Badania geotechniczne
Są niezbędne do określenia warstw glebowych. Od ich typu zależne jest wykonanie prac ziemnych pod płytę.

2. Wytyczenie budynku
Konieczne jest wytyczenie budynku przez geodetę. Na tej podstawie możliwe jest umiejscowienie płyty i całego budynku.

3. Wymiana gruntu
Pod płytę wybiera się około 30-50 cm wierzchniej warstwy gruntu. Gdy grunt zawiera dużą ilość torfu, iły, gliny, należy wymienić go na inny i ewentualnie wykonać drenaż. Następnie na gruncie umieszcza się pospółkę piaskową i zagęszcza za pomocą ubijarki.

4. Wykonanie izolacji
Na przygotowanym gruncie umieszcza się termoizolację, w tym elementy brzegowe w formie kształtek i płyty izolacyjne ze styropianu. Wykonuje się również przepusty pod instalacje.

5. Zbrojenie płyty fundamentowej
Wykonane według projektu konstrukcyjnego płyty fundamentowej z użyciem prętów i siatki zbrojeniowej. Rozprowadza się także instalacje.

6. Betonowanie płyty fundamentowej
Beton zamawia się z betoniarni. Wylewany jest z gruszki bezpośrednio na przygotowane zbrojenie. Następnie jest on wyrównywany, wibrowany i zacierany.

Wróć do listy porad