Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Planujesz budowę domu na wsi? W takim przypadku należy wziąć pod uwagę szereg kwestii przed rozpoczęciem prac budowlanych. Na jaki projekt domu na wieś warto się zdecydować? Doradzamy, jakie czynniki są w tym przypadku najważniejsze!

Działka na wsi – o czym należy pamiętać przed wyborem?

Wiejskie działki są na ogół większe od działek miejskich i podmiejskich, co pozwala na wybudowanie na nich większych domów jednorodzinnych. Zanim jednak zakupi się projekt, warto pamiętać o paru istotnych kwestiach.

Przede wszystkim należy sprawdzić MPZP – Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla konkretnej działki i jej otoczenia. Gdy plan ten nie został uchwalony przez gminę, należy wcześniej wystąpić o wydanie WZ – warunków zabudowy. Dlaczego to takie ważne?

Dokumenty te, czyli MPZP oraz WZ, pozwalają na ocenę, jakie budynki można wznieść na danej działce. Mogą odnosić się one do ich metrażu, liczby pięter, a nawet stylu architektonicznego i kolorystyki. Dodatkowo można dowiedzieć się z nich, jakie jest przeznaczenie otaczających działkę terenów.

Dobrym wyborem będzie też wykonanie badań geotechnicznych gruntu, by dowiedzieć się, jaka jest jego nośność i poziom wód gruntowych.

Jaki projekt domu wybrać na wieś?

Gdy działka została już zakupiona, pojawia się kolejna kwestia – jaki wybrać najlepszy projekt domu jednorodzinnego? W tym przypadku warto uwzględnić poniższe czynniki:

Metraż
Należy dopasować go do własnych potrzeb i wymiarów działki, pamiętając o tym, że budynek musi znajdować się w określonej w przepisach odległości od granicy działki. Zwykle domy na wsi budowane są jako większe, ale też nie warto decydować się na dom na wyrost, ponieważ jego budowa i utrzymanie będą droższe.

Liczba pięter
Zależna jest głównie od potrzeb w zakresie metrażu oraz od wielkości działki. Duża działka może pozwolić na budowę efektownego domu parterowego, natomiast na mniejszej lepiej wznieść dom z użytkowym poddaszem albo piętrowy.

Styl architektoniczny
Zasadniczo projekty domów na wsi są zróżnicowane, dlatego jeśli MPZP lub WZ nie wymusza konkretnego stylu, można wybrać swój ulubiony. Przykładowo może być to dom tradycyjny w dworkowym stylu, rustykalny dom z bali, dom nowoczesny w stylu modern barn – nowoczesnej stodoły, a nawet dom industrialny.

Instalacje
Przy wyborze projektu domu na wieś warto zwrócić baczną uwagę, jakie zastosowano w nim instalacje. Nie wszystkie działki na wsi są w pełni uzbrojone, na przykład w wodę, kanalizację, gaz. Należy zatem właściwie dobrać rodzaj instalacji w domu jednorodzinnym, aby był on komfortowy, oszczędny i bezpieczny w codziennym użytkowaniu.

Otoczenie
Wybierając projekt domu na wieś, warto też od razu pomyśleć, jak zagospodarować jego otoczenie. Przykładowo ciekawym pomysłem może być projekt domu z tarasem pokrytym wydłużonym dachem, który pozwoli na wygodny wypoczynek na zewnątrz. W przypadku większego budżetu można też zdecydować się na projekt domu z basenem wewnętrznym albo zewnętrznym.

Projekt domu na wieś – gotowy czy indywidualny?

Na wieś można zarówno zdecydować się na gotowe projekty domów jednorodzinnych, jak i zamówić swój indywidualny projekt domu w biurze architektonicznym uArchitekta. Jakie są zalety i wady tych rozwiązań?

Projekt gotowy jest przede wszystkim tani i łatwo dostępny, dlatego budowę można rozpocząć w krótkim czasie. Z drugiej strony będzie on wymagać właściwej adaptacji do działki, co podwyższa koszt.

Z kolei projekty indywidualne dają inwestorom szansę na realizację unikatowych pomysłów, przy czym są one droższe i wymagają dłuższego oczekiwania na sporządzenie dokumentacji przez architekta. Nie wymagają jednak adaptacji, gdy rysowane są z myślą o budowie na konkretnej działce.

Wróć do listy porad