Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Wiele osób planujących budowę wymarzonego domu jednorodzinnego zastanawia się nad wyborem projektu z garażem. Włączenie garażu do projektu domu ma wiele zalet, ale wiąże się również z ewentualnymi niedogodnościami i wyzwaniami. Czy warto uwzględnić garaż w projekcie domu? Sprawdzamy główne plusy i minusy takiego rozwiązania!

Plusy projektów domów z garażem

Garaż w bryle budynku to popularne rozwiązanie, które stosowane jest zarówno w projektach domów nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Projekty domów z garażem w bryle budynku – czy to się opłaca? Najważniejsze zalety projektów tego typu to:

Oszczędność kosztów budowy – włączenie garażu w bryłę budynku pozwala na zredukowanie kosztów jego realizacji w porównaniu z garażem wolnostojącym o takiej samej wielkości.
Bezpośredni dostęp do auta – garaż połączony z domem umożliwia łatwy dostęp do samochodu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, także podczas niesprzyjającej pogody w trakcie deszczowych i zimnych dni.
Łatwiejszy załadunek i rozładunek – garaż w domu oznacza prostsze przenoszenie artykułów spożywczych, bagażu i innych przedmiotów bezpośrednio do domu i z domu do samochodu.
Ochrona pojazdu – posiadanie garażu w bryle domu w większym stopniu chroni pojazdy przed kradzieżą oraz wandalizmem.
Zorganizowane przechowywanie – garaż w domu to doskonałe miejsce do przechowywania narzędzi, sprzętu sportowego, przedmiotów sezonowych i innych rzeczy, które warto mieć pod ręką.
Powierzchnia użytkowa – w garażu można też umieścić urządzenia takie jak dodatkowe lodówki, zamrażarki, bojlery wody, systemy grzewcze, pralki.
Zwiększona wartość nieruchomości – domy z garażami zazwyczaj mają wyższą wartość odsprzedaży i są bardziej atrakcyjne dla szerszego grona nabywców.
Oszczędność przestrzeni na działce – zintegrowanie garażu z bryłą budynku pozwala na zaoszczędzenie miejsca na działce, co ma duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy jest ona niewielka.
Bufor temperatury – garaż w domu działa jak strefa buforowa, która może pomóc w utrzymaniu stałej temperatury w innych pomieszczeniach, potencjalnie zmniejszając koszty ogrzewania i chłodzenia.

Minusy projektów domów z garażem

Z drugiej strony przed zdecydowaniem się na projekt domu z garażem trzeba uwzględnić minusy takiego rozwiązania. O czym trzeba pamiętać?

Zmniejszona powierzchnia mieszkalna – garaż zajmuje cenną powierzchnię, którą można wykorzystać na przestrzeń mieszkalną.
Większe ryzyko wypadków – zwiększone ryzyko pożaru w wyniku przechowywania materiałów łatwopalnych, takich jak benzyna. Pojawia się też ryzyko przedostania się oparów samochodowych do pomieszczeń mieszkalnych, jeśli dom nie jest odpowiednio wentylowany.
Hałas – hałas powodowany przez pojazdy i prace w garażu może być uciążliwy, jeśli nie jest on odpowiednio izolowany.
Wyższe ryzyko włamania – pojawia się zwiększone ryzyko włamania przez bramę garażową do domu.

O czym pamiętać przy wyborze projektu domu z garażem?

Gdy planuje się wybór projektu domu z garażem, warto uwzględnić wtedy poniższe czynniki:

Umiejscowienie
W pierwszej kolejności należy zdecydować, gdzie ma być położony garaż. Może być on położony z przodu, boku czy tyłu domu. Należy uwzględnić wymiary i orientację działki.

Projekt podjazdu
Należy zaplanować podjazd tak, aby był on łatwo dostępny i zapewniał wystarczającą ilość miejsca do parkowania.

Właściwa izolacja
Garaż powinien być zaizolowany pod kątem termicznym i akustycznym, aby zapobiec ekstremalnym temperaturom i zmniejszyć hałas.

Odpowiednia wentylacja
W garażu powinno się wykonać dobrą wentylację, aby zapobiec gromadzeniu się spalin i zadbać o odpowiednią jakość powietrza.

Brama z automatyką
Aby korzystanie z garażu było jeszcze wygodniejsze, warto pomyśleć o zamontowaniu automatyki bramowej. Wystarczy nacisnąć przycisk, by brama otwarła się lub zamknęła, co oszczędza dużo czasu i poprawia poziom bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Dobrym wyborem będą drzwi przeciwpożarowe pomiędzy garażem a pomieszczeniami mieszkalnymi.

Wróć do listy porad