Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Zaprojektowanie małego domu wymaga przemyślanego rozplanowania całego budynku, aby zmaksymalizować jego funkcjonalność i komfort, jednocześnie wykorzystując ograniczoną przestrzeń. W jaki sposób projekt małego domu może zapewnić nam dużo miejsca? Doradzamy!

1. Otwarty plan domu

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów, by projekt domu małego zapewnił nam wrażenie przestronności, jest wykorzystanie w nim otwartych przestrzeni.

Właśnie dlatego optymalnym rozwiązaniem będzie połączenie kuchni, salonu i jadalni w jedną otwartą przestrzeń życiową w swoim domu. Duże wnętrze będzie również wygodniejsze dla domowników – można w nim łatwiej rozmawiać z innymi czy zajmować się dziećmi podczas codziennych zajęć.

Ograniczenie liczby ścian w budynku sprawia, że przestrzeń wydaje się większa i przy tym bardziej elegancka. Zamiast wydzielania poszczególnych pomieszczeń można wtedy użyć mebli, takich jak sofy, stoły, wyspy kuchenne, a także inne pokrycia podłogowe lub dywany, aby wyznaczyć konkretne obszary.

2. Przestrzeń pionowa

Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni pionowej, która doskonale nadaje się do przechowywania w małych wnętrzach.

Pionową przestrzeń przy ścianach można wykorzystać do organizacji, instalując półki, szafki lub haki. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca na podłodze, a jednocześnie więcej miejsca do przechowywania.

Dodatkowo, jeśli projekt domu oraz wysokość sufitu na to pozwala, można zaadaptować poddasze, które może służyć jako sypialnia lub przestrzeń do przechowywania. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykonanie antresoli, która także może być wykorzystana w tych celach.

3. Inteligentne rozwiązania do przechowywania

W małym domu liczy się każdy centymetr. Właśnie dlatego warto wykorzystać często pomijane i niezagospodarowane miejsca, takie jak przestrzenie pod schodami lub łóżkami, do przechowywania przedmiotów, takich jak okrycia wierzchnie, buty, pościel lub sezonowe ubrania.

Także strzałem w dziesiątkę będą niestandardowe zabudowy na wymiar dostosowane do konkretnych miejsc, które mogą zastąpić wolnostojące szafy i stworzyć pojemną garderobę. Najlepiej, aby szafy do zabudowy były w tym samym kolorze co ściany, dzięki czemu przestrzeń będzie wyglądała na większą niż jest w rzeczywistości.

4. Drzwi przesuwne zamiast rozwieranych

Tradycyjne drzwi rozwierane zajmują dużo miejsca po otwarciu. Właśnie dlatego w małym domu znakomicie sprawdzą się drzwi przesuwne, które mogą być zamontowane na ścianie lub chowane w ścianie. To duża oszczędność przestrzeni, a przy tym nowoczesny wygląd wnętrza.

5. Minimalistyczny design

Aby uzyskać wrażenie przestronności, warto utrzymać prosty, minimalistyczny wystrój wnętrz, aby uniknąć jego wizualnego przepełnienia. Przykładowo zamiast otwartych półek warto wybierać te zamknięte, a także unikać ustawiania na meblach zbyt dużej liczby przedmiotów.

Warto też podkreślić, że jasne, neutralne kolory, takie jak biel, beż lub delikatne pastele, mogą sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się bardziej otwarta i przestronna.

6. Przestrzeń zewnętrzna

Dobrym pomysłem w małym domu jest także rozszerzenie przestrzeni życiowej, wykorzystując tereny na zewnątrz, takie jak tarasy i balkony, aby uzyskać dodatkowe miejsce do relaksu i rozrywki. W ten sposób latem, zamiast w domu, będzie można wypoczywać na tarasie na zewnątrz.

Warto zamontować też tarasowe drzwi przesuwane i duże przeszklenia, aby płynnie połączyć przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne, dzięki czemu małe wnętrza nie będą również sprawiały wrażenia zamkniętych i klaustrofobicznych.

Nawet mały projekt domu może zaoferować nam dużo miejsca do przechowywania i wysoki komfort, jeśli zostanie on odpowiednio zaprojektowany, wykończony i wyposażony. Warto zatem pamiętać o naszych poradach, gdy planuje się budowę małego domu jednorodzinnego!

Wróć do listy porad