Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Taras zlokalizowany na dachu domu jednorodzinnego może być znakomitym miejscem do wypoczynku. Przyglądamy się bliżej projektom domów z tarasem na dachu i doradzamy, jak przygotować idealny taras dla siebie i bliskich!

Lokalizacja tarasu

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad tym, jaki projekt domu z tarasem na dachu będzie mógł spełnić nasze oczekiwania.

Taras na dachu może być wykonany na kilka sposobów. Może być on zlokalizowany na budynku parterowym lub piętrowym z płaskim dachem i pokrywać cała jego powierzchnię. Również może on obejmować część domu z dachem skośnym, dlatego możemy wtedy wyjść na taras z piętra.

Zazwyczaj projekty domu zawierają taras zlokalizowany nad garażem w bryle budynku albo nad gankiem do domu. Na taras można wychodzić z jednego pokoju, na przykład salonu czy sypialni, jak i może ciągnąć się wzdłuż ścian budynku, dając dostęp do różnych pomieszczeń.

Do wyboru mamy szeroką gamę projektów domów gotowych z tarasami na dachu, ale, oczywiście, możemy też zdecydować się na projekt indywidualny od architekta. Warto zatem rozważyć wszystkie opcje, aby uzyskać plan spełniający nasze oczekiwania.

Orientacja tarasu względem stron świata

Również należy uwzględnić, jaka będzie orientacja tarasu względem stron świata. Orientacja ta ma wpływ na oświetlenie tarasu oraz na jego wykorzystanie.

Taras może być wykonany od poniższych stron domu:
• Taras skierowany na południe – zapewnia całodniowe słońce, jest idealny dla roślin i do zajęć na świeżym powietrzu.
• Taras skierowany na wschód – daje dostęp do porannego słońca i pozwala na ochłodzenie się w dalszej części dnia.
• Taras skierowany na zachód – najlepszy będzie wtedy, gdy zależy nam na wieczornym słońcu, oglądaniu zachodów i wieczornych rozrywkach.
• Taras skierowany na północ – jest oświetlony pośrednio i chłodniejszy ze względu na małą ilość światła.

Widok z tarasu na okolicę

Wybierając projekt domu i lokalizując budynek na działce, należy też uwzględnić jego otoczenie, aby jak najlepiej wykorzystać widoki, jakie oferuje taras.

Najlepiej, aby taras skierowany był na panoramiczne widoki czy na zieleń, a nie na domy sąsiadów czy na ulicę. Dzięki temu zapewni nam więcej prywatności i komfortowy wypoczynek.

Odprowadzanie wody z tarasu

Prawidłowy drenaż jest niezbędny, aby zapobiec gromadzeniu się wody na tarasie, co z czasem może powodować jego uszkodzenia. Zwykle stosuje się lekko pochyłe podłogi lub kanały odpływowe, aby zapewnić prawidłowy odpływ wody.

Materiały odporne na warunki pogodowe

Na taras należy wybrać trwałe materiały, które będą odporne na słońce, deszcz i wiatr. Tarasy najczęściej wykańcza się z użyciem płytek ceramicznych, które powinny być mrozoodporne.

Dodatkowo należy zdecydować się na odporne na warunki atmosferyczne meble oraz inne elementy, takie jak parasole, markizy czy żagle przeciwsłoneczne. Dzięki temu posłużą nam na długi czas i będą skutecznie chronić zarówno przed słońcem, jak i deszczem.

Oświetlenie tarasu

Oświetlenie jest niezbędne podczas korzystania z tarasu po zmroku oraz do uzyskania odpowiedniej atmosfery.

Zależnie od wybranego projektu domu, można zdecydować się na zastosowanie oświetlenia górnego, kinkietów, lampionów czy latarni, aby stworzyć przytulną atmosferę.

Balustrady tarasowe

Balustrady na tarasie spełniają dwie podstawowe funkcje – zapewniają skuteczną ochronę przed upadkami i jednocześnie służą jako dekoracja.

Rodzaj balustrady można dobrać zależnie od stylu domu. Nowoczesny projekt domu będzie znakomicie prezentował się z balustradą szklaną albo wykonaną z chromowanego metalu. Z kolei tradycyjny projekt domu z balustradą drewnianą lub żeliwną.

Projekt domu z tarasem na dachu może być znakomitym wyborem, gdy chcemy uzyskać dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Warto więc sprawdzić dostępne projekty i wybrać wariant, który będzie spełniał nasze oczekiwania pod każdym względem!

Wróć do listy porad